Історія краю XIV – поч. XX ст.

Експозиція відділу історії краю XIV – поч. ХХ ст. розгорнута в п’ятьох залах і розповідає про розвиток краю від зародження козацтва і до початку ХХ ст.
Тут представлено цікаві зразки старовинної зброї, історичні документи, етнографічні матеріали, твори відомих художників, письменників, композиторів.
Раритетом музейної колекції є двері від козацького куреня, прикрашені зображенням «Козака-бандуриста» або «Козака Мамая». Сам сюжет картини «Козак Мамай» займає верхні дві третини і виконаний яскравими фарбами. Козак зображений у традиційній позі: він видить, схрестивши ноги «по-турецькі», які взуті у чорні чоботи. На ньому жовтий жупан з темно-коричневою оторочкою по краю, з-під якого виглядають біла розстебнута на грудях сорочка та червоні шаровари. Руки козака зігнуті в ліктях і прижаті до грудей, а вказівні пальці притулені один до одного і опущені донизу. Козак сидить у затінку під темно-зеленим дубом, на гілці якого висять шабля в піхвах чорного кольору та червона сумочка.
Зліва і дещо вище від козака, біля встромленого за ним древка списа, стоїть у повному спорядженні його бойовий кінь з білою гривою, вкритий червоною попоною, оторочений по краю китицями. Ще вище, між конем і козаком на округлому краю кургану, зображений круглий червоний герб або щит із білим обводом, який у горі з’єднаний китицею, а в центрі герба – ініціали білого кольору.
Нижче постаті козака один під одним розміщені: музичний інструмент (ймовірно кобза), рушниця, лук та стріли у сагайдаку, островерха чорна шапка, прикрашена орнаментом білого кольору, на втрутрішньому боці якої у низу розміщено ініціали «Н.В.». 
Розмір дверей 170 х70 см., зроблені з двох широких товстих дубових дошок, завіси і кріплення відсутні. Датуються вони другою половиною ХVІІІ ст.