Новітня доба в історії Черкащини

Черкащина опинилась в епіцентрі подій української революції, коли на руїнах Російської імперії у важкій борні відбувався процес творення незалежної української держави. Серед раритетів, представлених в експозиції, печатки, грошові знаки УНР, зброя. Копії прапорів та мундирів вояків різних підрозділів Армії Української Народної Республіки змальовують яскравий образ доби національно-визвольних змагань. 
Після встановлення влади більшовиків боротьба за незалежну українську державу не вщухає та набирає форми повстанського руху. Одним з найбільших повстанських осередків була «Холодноярська республіка», територія якої охоплювала Чигиринський та значну частину Черкаського повіту. Героїчній боротьбі холодноярців на чолі з братами Чучупаками присвячено великий комплекс фотодокументальних і речових матеріалів. 
Наприкінці 1920-х – у 1930-х рр. відбуваються значні зрушення у промисловості і сільському господарстві Черкащини, викликані втіленням більшовицького плану побудови соціалізму. Експозиція розповідає про зростання промислового потенціалу Черкащини в ці роки та про одночасну трагедію села, за рахунок якого відбувалась індустріалізація – примусову колективізацію і кампанію ліквідації «куркульства» як класу з масовою депортацією селян у північні райони СРСР. Злочинна політика сталінського режиму щодо селянства призвела до найжахливішої трагедії в історії українського народу – Голодомору 1932-1933 рр. Тема, яка раніше замовчувалась, тепер всебічно висвітлена в експозиції вражаючими фотодокументальними та речовими експонатами, творами графічного мистецтва. 
Ліквідація неписьменності, введення обов’язкової безкоштовної 7-річної освіти, до того ж рідною мовою, завдяки політиці «українізації», та інші досягнення культурної революції супроводжувались в цю добу, сповнену трагедій і протиріч, розправою влади з вченими, з творчою інтелігенцією, з українською елітою.  В таборах ГУЛАГу загинули Сергій Єфремов, історик і теоретик літератури, віце-президент ВУАН, Агатангел Кримський, видатний філолог і сходознавець. Експозиція яскраво висвітлює цю трагічну сторінку історії 1930-х рр., яка пізніше отримує красномовну назву – «розстріляне Відродження». 
Розвитку культури, пожвавленню літературного і мистецького життя на теренах краю в значній мірі сприяло утворення в 1954 р. Черкаської області. Дорогоцінним експонатом є рукопис Василя Симоненка з останнім віршем «Є тисячі доріг, мільйон людських стежинок…», датований 1 вересня 1963 р. Серед великих патріотів України, постатей, якими пишається Черкащина, і  В. М. Чорновол – політик, державний діяч, журналіст. Йому присвячений окремий меморіальний  зал.