Край в період Другої світової війни

В двох експозиційних залах відділу «Черкащина в роки Другої світової війни 1939-1945 рр.» розповідається про участь уродженців та жителів Черкащини у битвах найбільшої війни в історії людства, бойові дії на території нашого краю, нацистський окупаційний режим та трагедію Голокосту, рух Опору, значний внесок наших земляків у перемогу над німецьким нацизмом та японським мілітаризмом у Другій світовій війні.
До уваги відвідувачів представлені фотографії, військові документи, фронтові листи та листівки, фрагменти однострою та особисті речі, ордени та медалі уродженців Черкащини, які брали участь у запеклих битвах Другої світової війни. Представлені зразки радянської та німецької зброї, деталі військового спорядження та амуніції того періоду. 
На початку серпня 1941 р. почалися бої за Черкаси. Окремим комплексом матеріалів представлені каска, саперна лопатка, багнет та залишки гвинтівки СВТ-40 невідомого радянського бійця, який загинув при обороні міста. Відвідувачі можуть ознайомитися з експонатами періоду нацистської окупації: посвідченням особи («аусвайсом»), хлібною карткою, карбованцями «Райхскомісаріату Україна», зразками пропаганди – брошурами та плакатами, які обіцяли працівникам «щасливе та безтурботне» життя у Німеччині, листами та фотографіями черкащан-остарбайтерів.
Центральне місце в експозиції займають діорами «Розстріл жителів хутору Буда Чигиринського району» та «Форсування Дніпра в районі села Свидівок», вони зображують терор проти українського цивільного населення та героїзм радянських воїнів у запеклому бою. Експонується бойовий прапор Черкаського партизанського загону, який вів боротьбу з окупантами у 1941-1942 рр.
Пілот штурмовика Іван Драченко, уродженець с. Велика Севастянівка Христинівського р-ну, був важкопораненим та втратив одне око. Незважаючи на таку фізичну ваду, він продовжив літати, став повним кавалером ордена Слави та був удостоєний звання Героя Радянського Союзу. В експозиції представлені нагороди та книга спогадів І. Драченка.
Під час боїв за Черкаси у грудні 1943 р. смертельне поранення отримав лейтенант Володимир Молотков. У своєму останньому листі, який представлений в експозиції, В. Молотков пише про те, що тривають вуличні бої за Черкаси. 
Увазі відвідувачів представлені зразки радянської зброї: кулемети систем Дегтярьова та Горюнова, 82-х та 120-ти мм міномети, протитанкова рушниця с-ми Дегтярьова, прапор 254-ї стрілецької дивізії, яка була удостоєна почесного найменування «Черкаська».
Представлені погруддя наших земляків-черкащан, двічі Героїв Радянського Союзу генерала армії Івана Черняховського, видатного воєначальника, який трагічно загинув в 1945 р., та генерал-лейтенанта авіації Івана Степаненка, льотчика-аса. Експонуються особисті речі І. Степаненка.
2 вересня 1945 р. на американському лінкорі «Міссурі» був підписаний Акт про капітуляцію Японії. Від імені СРСР документ, який поставив крапку в Другій світовій війні підписав наш земляк, генерал-лейтенант Кузьма Дерев’янко. Фото знайомить відвідувачів з цим історичним моментом.