Природа Черкащини

В центрі України, на берегах середньої течії Дніпра розкинулися зелені луки, безкраї поля, ліси і сади Черкаської області. Багата і різноманітна її природа. Експонати п’яти експозиційних залів відділу природи розповідають про природні багатства Черкащини, їх використання і охорону.
Палеонтологічний, петрографічний матеріал знайомить з геологічною історією і геологічною будовою краю, з його    мінерально-сировинними ресурсами.
В певні геологічні періоди нашу територію населяли мамонти, шерстисті носороги, викопні зубри, велетенські олені, про що свідчать знахідки викопних решток цих тварин. В експозиції – кістяк мамонта.
Цікавим є комплекс палеоценової  фауни молюсків віком більше  50 млн. років, виявлений в с. Лузанівка Кам’янського району і досліджений проф. Інституту геології НАН України Д.Є Макаренком.  
Зразки гірських порід (гранітів, лабрадоритів, каолінів, горючих сланців, бентонітових і палигорскітових глин) дають уявлення про корисні копалини Черкащини.
В структурі експозиції – теми «Клімат і фенологія», « Водні ресурси», «Грунтовий покрив».
Ботанічні і зоологічні колекції знайомлять з різноманітністю рослинного і тваринного світу. Ці теми збудовані за біоценотичним принципом, представники флори і фауни об’єднані в природні комплекси: ліс,поле водойма, болото.
Багатий гербарний матеріал дозволяє досить повно показати різноманітність рослинного покриву  Черкаської області.
Цінною є орнітологічна колекція, формування якої розпочалося ще в 20-х роках минулого століття. Вона стала основою експозиції «Тваринний світ».
Створені цікаві тематичні комплекси : «Лікарські  рослини», «Рослини-екзоти», «Бур’яни»,  «Гніздобудування у птахів», «Оологічна колекція О.В. Носаченка»,  «Колекція метеликів Є.Ф. Кушніренка», «Екзотичні тварини».
Мальовничі куточки Черкащини відтворені в діорамах «Заплава річки Тясмин», «Мошногір’я». 
Природоохоронні експозиції знайомлять з рідкісними і червонокнижними видами тварин і рослин Черкащини, з її заповідними територіями. 
Ілюстрацією до них  є діорами «Канівський природний заповідник», «Холодний Яр», «Липівський орнітологічний заказник», «Дендропарк «Софіївка».
Один із залів експозиції присвячений науковій діяльності славетних  садівничих із  с. Мліїв  Городищенського району Левку Платоновичу і Володимиру Левковичу Симиренкам. Тут також розміщені матеріали, які розповідають про роботу  науково-дослідних установ Черкащини.