Експозиції музеїв-відділів

1. Музей «Кобзаря» Т. Г. Шевченка
Експозиція музею присвячена величі особистості Т.Г Шевченка та демонструє його прижиттєві, посмертні та сучасні видання, переклади та перебування поета в Черкасах. Музей має більше 6 тисяч експонатів.  Ця кількість постійно зростає, особливо за рахунок рідкісних видань «Кобзарів», закордонної шевченкіани та подарунків.
2. Меморіальний музей Л. П. Симиренка
Експозиція музею, яка розміщена у родовому будинку родини Симиренків, розповідає про життя, роботу, родини та досягнення Л.П. Симиренка. Все це стало можливим завдяки великий кількості експонатів – фотографій, листівок, спогадів, рукописів, книг, листівок, особистих речей, які для формування музейної колекції були передані родичами вченого-помолога. Наразі кількість експонатів нараховує більше 4-х тисяч предметів зберігання. 
3. Музей історії села Старосілля
Експозиція музею має колекцію, де зібрано близько 2800 експонатів. Тут представлені різноманітні археологічні знахідки: стародавня кераміка, зброя часів Середньовіччя, предмети побуту жителів різних періодів існування села. Крім того, музей представляє історичні та сучасні художні твори різних культурних діячів Старосілля. Найбільша кількість експонатів присвячена зародженню і розвитку п’ятисотенного руху.
4. Музей Т. Г. Шевченка в селі Мошни
Музей знаходиться у будинку міщанина Нагановського, де під час своєї останньої подорожі в Україну, в липні 1859 року, Тарас Шевченко провів кілька ночей після арешту в Прохорівці. Експозиція сформована так, щоб максимально відтворити той нелегкий період в житті Тараса Григоровича, коли він востаннє перебував в Україні. В експозиції музею збережено унікальні фото, ікони, «рушнички-божнички», налавники, тексти спогадів, меблі та інші предмети побуту жителів Мошен в період ХІХ століття.
5. Садиба-музей Героя України В.М Чорновола в селі Вільховець 
Знаний на всю Україну і далеко за її межами В’ячеслав Чорновіл народився на Черкащині. В будинку, де він ріс і формувався як особистість, наразі відкритий музей. В його експозиції зберігаються унікальні зібрання особистих речей сім’ї, фотографії, книги та різноманітні документи. Це все дозволяє зрозуміти, як проходив процес становлення і виховання особистості діяча та його світогляду.