м. Черкаси вул. Слави, 1 | Київстар: 097 098 36 76 Міський номер: (0472) 37 20 91

Науково-дослідницький відділ методичної та пам’яткоохоронної роботи

         Відділ має тривалу історію свого становлення і розпочинається з квітня 1970 року із введенням у штатний розклад посади методиста. А в грудні цього ж року наказом директора Ракітіна І.Д. «для здійснення методичного та наукового керівництва народними музеями» був створений науково-методичний кабінет і всі наукові працівники музею були закріплені за районами для надання практичної допомоги громадським музеям. У грудні 1972 року в штат введено посаду завідуючого методичним відділом. З цього часу розпочинається його постійна робота по наданню методичної і практичної допомоги ентузіастам-краєзнавцям у удосконаленні та оновленні діючих і створенні нових музейних експозицій музейних закладів, які працюють на громадських засадах; опрацювання й аналіз річних звітів про їх діяльність.

         Науковці відділу часто виїжджають у міста й райони Черкащини,надають консультації з обліку та збереження музейних фондів, впорядкування обліково-охоронної документації, забезпечують громадські музеї методичними рекомендаціями з різних питань музейної діяльності.

         Музейники готують щорічний аналітично-інформаційний огляд роботи громадських музеїв. Науково-методичний відділ тісно співпрацює з керівниками районних і міських відділів культури області, з комунальним закладом Черкаської обласної ради „Черкаський обласний центр туризму краєзнавства, екскурсій і учнівської молоді щодо обліку та діяльності музеїв при навчальних закладах.

         Завдяки такій співпраці мережа громадських музеїв Черкащини зростає. Станом на 01.01.2018 року на території Черкаської області діє 301 музей та музейних кімнат на громадських засадах. З них 122 музейні заклади підпорядковані і 179 – Міністерству освіти. В області 19 кращих громадських музеїв мають почесне звання „Народний музей”, з них 1 – вперше отримав у 2017 році.

У фондах громадських музеїв Черкащини сьогодні налічується 190 тисяч одиниць збереження. У 2017 році громадські музеї відвідало 93 тисячі осіб.

          Практикується також проведення навчальних семінарів для керівників громадських музеїв області, на який запрошує науковців, краєзнавців, працівників освіти, співробітників державних музеїв.

         Протягом останнього часу працівниками відділу проводиться значна

науково-дослідна робота по підготовці ілюстрованого довідника «Громадські музеї Черкащини», у якому будуть висвітлені діяльність популярних народних і маловідомих музеїв області, які працюють на громадських засадах в системі Міністерства культури України; зібрано інформацію про музеї підприємств і установ, професійно-технічних училищ, загальноосвітніх навчальних закладів, університетські музеї. Видання буде доповнене  географічним та іменним покажчиками, коротким словником музеєзнавчої термінології. Такий проект стане першим виданням такого типу в області.

         У науково-методичному відділі зібрано бібліотеку краєзнавчої та методичної літератури, бібліографічну картотеку наукових праць з питань музеєзнавства, статей про діяльність громадських музеїв Черкащини тощо.

        Пріоритетним завданням роботи відділу є методика та організація музейної роботи, яка проводиться у кількох напрямках. Зокрема, методична і практична допомога музейним працівникам, а також ентузіастам-краєзнавцям у створенні і побудові експозицій новостворених музеїв, написанні наукових концепцій, тематико-структурних планів, проведенні реекспозицій музейних закладів області.

        Науковці відділу організовують та здійснюють роботу щодо вивчення сучасного стану музейної діяльності та узагальнення досвіду роботи музеїв області.

         Відділ очолювали Тихонова Е.Г, Бондаренко М.А., тривалий час – Собко І.В. Завдяки плідній роботі наукових працівників була надана методична і практична допомога у створенні музеїв М.К.Масла у с.Ковалівка Драбівського району, Г.С.Сковороди у с.Каврай Золотніського району, Ф.С.Осьмачки у с.Куцівка Смілянського району, В.М.Чорновола у с.Вільховець Звенигородського району, «Вільшанська світлиця» у смт Вільшана Городищенського району та багатьох інших .

         У відділі оновлено бази наукових концепцій, тематико-структурних та тематико-експозиційних планів діючих експозицій музеїв області, атестаційних матеріалів на підтвердження звання «народний».

        Відділ науково-методичної та пам’яткоохоронної роботи проводить свою діяльність по двом головним напрямкам:

  • надає науково-методичну і практичну допомогу в оновленні існуючих і створенні нових експозицій музейних закладів, які діють на громадських засадах в області;
  • проводить пам’яткоохоронну роботу, виявляє та вносить до електронної бази нові об’єкти історико-культурної спадщини.

       Працівники відділу та сектору беруть активну участь у проведенні цікавих музейних заходів для жителів області і гостей нашого міста.

Майстер-класи:

  • «Як навчалися діти сто років тому»;
  • «Я напишу тобі листа»;
  • «Напишемо листа на фронт».

Post a comment